Prekių katalogas

Kaip lituoti skirtingus lydmetalius?

  • Kaip lituoti skirtingus lydmetalius?

    Litavimas yra vienas pagrindinių įgūdžių bei darbų, kurių reikia elektronikos ir metalo apdirbimo srityse. Litavimo esmė - su lydmetaliu (lydus metalas) sujungti kelis komponentus. Visi lydmetaliai pasižymi skirtingomis savybėmis ir unikaliomis pritaikymo galimybėmis. Todėl, norint sukurti tvirtas ir patikimas jungtis labai svarbu pasirinkti tinkamą lydmetalį. Parengėme gidą, kaip tai padaryti ir ką reikėtų žinoti.

    Apie lydmetalių tipus

    Švino lydmetaliai (Pb)

    Ilgus metus lydmetalis buvo gaminamas iš švino ir alavo mišinio. Švino lydmetaliai lydosi žemesnėje temperatūroje, todėl juos lengva naudoti, tačiau jie yra kiek toksiškesni. Paprastai naudojamas 60/40 (alavo ir švino) santykis. Galutinis produktas lydosi apie 183-190 °C temperatūroje. Nepaisant to, kad švino lydmetalius lengva naudoti.

    Švino neturintys lydmetaliai

    Švino neturintys lydmetaliai tampa vis populiaresni. Juos naudoti skatina ir tokios apribojimo direktyvos kaip RoHS.

    Įprasti lydiniai, kuriuose nėra švino, yra alavas-sidabras-varis (SAC), alavas-varis (SnCu) ir alavas-sidabras (SnAg).

    Šių lydmetalių lydymosi temperatūra paprastai yra aukštesnė nei analogų su švinu. Pavyzdžiui, SAC305, vieno populiariausių lydmetalių, lydymosi temperatūra yra apie 217 °C.

    Sidabro lydinių lydmetaliai

    Toks lydmetalis naudojamas tiksliojoje metalo gamyboje, juvelyrikoje ir santechnikoje. Jo lydymosi temperatūra aukštesnė nei alavo lydmetalių, todėl jis tinka tvirtų, karščiui atsparių jungčių darymui.

    Su įvairiais lydmetalių tipais bei jų specifikacijomis galite detaliau susipažinti ir Viskaselektronikai.lt elektroninėje parduotuvėje.

    Kaip lituoti skirtingais lydmetaliais?

    Paruošimas

    1. Užtikrinkite, kad visi lituojami paviršiai būtų švarūs ir nepažeisti. Mechaniniam valymui naudokite vielinį šepetį arba švitrinį popierių, o cheminiam - izopropilo alkoholį.
    2. Naudokite fliusą. Jo reikia siekiant apsisaugoti nuo oksidacijos litavimo metu. Tinkamu fliusu patepkite ir lydmetalį, ir jungiamas dalis.

    Litavimas

    1. Naudokite lituoklį ir antgalį, atitinkantį pačio sujungimo tipą ir lydmetalio rūšį. Lituoklis turi būti pakankamai karštas, kad greitai lydytų, bet ne toks karštas, kad pažeistų detales.
    2. Lituoklį glauskite prie sujungimo ir lydmetalį leiskite iki tol, kol sujungimas bus tinkamai užpildytas. Lituoklis turi sklandžiai tekėti į jungtį ir aplink ją.
    3. Naujas sujungimas turi natūraliai atvėsti. Nieko ne, kol lydmetalis sukietės.

    Patarimai ir geriausia praktika

    • Didelis privalumas turėti lituoklį su reguliuojama temperatūra, ypač jei dirbate su skirtingais lydmetaliais.
    • Ieškokite lydmetalio su skersmeniu (ø), atitinkančiu jungčių dydį. Mažesnio skersmens lydmetaliai geriau tinka subtiliam ir tiksliam darbui.
    • Kiekvienam žmogui reikia praktikos, kad ištobulintų techniką. Prieš pradėdami dirbti su galutiniu projektu, eksperimentuokite su medžiagų likučiais.

    Dažniausiai pasitaikančios klaidos

    Kelios dažnos klaidos gali pakišti koją siekiant geriausių rezultatų.

    Jei perkainsite lydmetalį, jis pasidarys trapus ir susidarys tik silpnos jungtys.

    Labai svarbu pasirinkti ir tinkamą fliusą. Naudojant netinkamą, laikui bėgant gali dingti sukibimas ir atsiras korozija.

    Na, o jeigu įkaitinsite nepakankamai, lydmetalis neteka, o gautos, šaltos lydmetalio jungtys yra silpnos bei nepatikimos.

    Įsisavinti šią informaciją naudinga visiems, kurie užsiima „pasidaryk pats" darbais ar verčiasi elektronika. Suprasdami kiekvienos rūšies lydmetalio savybes ir atitinkamai pritaikydami savo techniką, galėsite pasiekti geriausią rezultato. Jei ieškote daugiau patarimų, mūsų komanda yra pasirengusi padėti. Susisiekite skambindami tel. +370 615 49768 arba el. paštu info@viskaselektronikai.lt.