Prekių katalogas

Kas yra lydmetalis? Kam jis reikalingas ir kuo skiriasi?

  • Kas yra lydmetalis? Kam jis reikalingas ir kuo skiriasi?

    Lydmetalis yra specialus, lydusis metalo gaminys, naudojamas litavime. Tai – darbas, kurio metu pastovia jungtimi sujungiami metaliniai komponentai. Lydmetalio labai dažnai prisireikia elektronikoje ir, pavyzdžiui, santechnikoje. Tačiau ar žinote, kad šie produktai yra labai skirtingi? Šiame gide apžvelgsime, kas yra lydmetalis, kam jis reikalingas bei kuo skiriasi įvairūs tipai.

    Lydmetalio sudėtis ir rūšys

    Tradiciškai lydmetalis gaminamas iš alavo ir švino mišinio. Tačiau pastaruoju metu, dėl susirūpinimo žmonių sveikata ir aplinkosauginiais sumetimais vis dažniau naudojami bešviniai lydmetaliai. Tam yra išleisti ir įvairūs standartai, apribojantys tokio lydmetalio naudojimą, ypač elektronikos ir geriamojo vandens sistemų pramonėje. Įprasti lydmetaliai be švino yra sudaryti iš alavo ir vieno ar daugiau kitų metalų, pavyzdžiui, vario, sidabro, bismuto, indžio ar stibio. Dažniausi tipai:

    • Alavo ir švino (Sn-Pb) lydmetalis – standartinis produktas, kuris skystėja žemesnėje temperatūroje ir su juo lengva dirbti, tačiau dėl aukšto švino kiekio nėra pats moderniausias bei saugiausias variantas.
    • Lydmetalis be švino (Pb) – litavimui ir lydymui reikia aukštesnės temperatūros, o tai kiek apsunkina darbą. Šie lydiniai laikomi saugesniais ir vis dažniau naudojami siekiant laikytis reguliavimo standartų, pavyzdžiui, ES Pavojingų medžiagų apribojimo direktyvos (RoHS).

    Kam reikalingas lydmetalis?

    Lydmetalis plačiai naudojamas elektronikos pramonėje ir elektrotechnikoje. Jo reikia komponentams tvirtinti prie spausdintinių schemų (PCB). Jis įvairiems prietaisams - nuo kompiuterių iki buitinės elektronikos suteikia elektrinį laidumą ir mechaninį tvirtumą.

    Santechnikai lydmetalį naudoja varinių vamzdžių jungtims sandarinti ir tvirtinti, užtikrindami vandens ir net dujų linijų sandarumą. Perėjimas prie bešvinio lydmetalio santechnikoje padeda išvengti geriamojo vandens šaltinių užteršimo švinu.

    Lydmetalis taip pat naudojamas amatininkų darbuose ir juvelyrikoje, nes taip kūrėjai gali sujungti subtilias metalines dalis nenaudodami tvirtinimo detalių ar nekaitindami nieko itin dideliame karštyje mat tai gali pažeisti sudėtingas dalis.

    Be abejonės, yra ir kitų pritaikymo sričių, bet šios trys – bene pagrindinės.

    Kuo skiriasi lydmetalis?

    Lydmetalis nuo kitų metalo jungimo būdų skiriasi temperatūrinėmis sąlygomis, kurių reikia jungčiai suformuoti. Suvirinant lydomi patys ruošiniai ar dalys, o lituojant lydomas tik lydmetalis. Dėl šio skirtumo litavimas tinka delikačioms užduotims, kai aukšta temperatūra gali pažeisti elektroniką ar sudėtingus metalinius komponentus.

    Gero lydmetalio savybės

    • Geras lydmetalis yra skystas, lengvai teka ir gerai prilimpa prie medžiagų, sukurdamas lygią ir solidžią jungtį.
    • Geras lydmetalis lydysis tinkamoje temperatūroje, kad atitiktų poreikius ir nepažeistų kitų medžiagų.
    • Nors lydmetalis nėra toks stiprus kaip suvirinimas, jis vis tiek yra pakankamai tvirtas, kad atitiktų elektronikos ar santechnikos įrangos reikalavimus.
    • Ypač santechnikos srityje, lydmetalio jungtys turi būti atsparios vandeniui ir kitiems aplinkos veiksniams, kad būtų išvengta nuotėkio ir problemų.

    Rinkdamiesi lydmetalį projektui, atsižvelkite į konkrečius taikymo srities reikalavimus. Įsitikinkite, kad lydmetaliui nereikia tokios temperatūros, kuri galėtų pažeisti jautrius komponentus. Rinkitės produktą, suderinamą su jungiamomis medžiagomis bei, jei esate profesionalai, apgalvokite ir taikomus apribojimus, teisės aktus.