Prekių katalogas

Kas yra multimetras ir kaip juo naudotis?

  • Kas yra multimetras ir kaip juo naudotis?

    Multimetras yra nepakeičiamas elektriko ir pasidaryk pats projektus mėgstančio bei automobilį pasiremontuoti mėgstančių žmonių įrankis. Jis naudojamas elektros srovės įtampai, srovei ir varžai matuoti, grandinėms bandyti, akumuliatoriams tikrinti ir ne tik. Multimetras - universalus prietaisas, kuris būna analoginis ir skaitmeninis. Pastarieji, skaitmeniniai multimetrai (DMM) yra populiariausi dėl to, kad jais lengviau naudotis, o gaunami rodmenys yra tiksliausi.

    Svarbiausi dalykai apie multimetrus

    Kaip jau minėjome, multimetras gali matuoti visas elektros srovės charakteristikas (įtampą, varžą, srovės stiprį). Dėl to pavadinime yra žodis multi, nes šis įrankis siūlo voltmetro, ampermetro ir net ommetro galimybes vienoje vietoje. Pagrindiniai matavimai:

    • Įtampa (V): multimetras gali rasti elektrinių potencialų skirtumą tarp dviejų elektros grandinės taškų. Galima matuoti tiek kintamosios (AC), tiek nuolatinės srovės (DC) įtampas.
    • Srovės stipris (A): matuojamas elektros srautas laidininke. Multimetrais galima tikrinti sroves grandinėse ir nustatyti, ar prietaisai gauna reikiamą galią.
    • Varža (Ω): nustatoma, kiek rezistorius priešinasi elektros srautui.
    • Tęstinumas: lokatoriaus reikia tikrinant saugiklius, jungiklius ir ne tik.

    Visgi, šie įrenginiai turi papildomų funkcijų. Modernūs DMM multimetrai dar matuoja ir kitus parametrus, pavyzdžiui, talpą, dažnį ir temperatūrą, taip pat gali net ir testuoti diodus ar tranzistorius. Galima sakyti, kad tai yra kaip šveicariškas peiliukas, tik elektros srityje.

    Kaip naudoti multimetrą?

    Visų pirma, pažinkite funkcijas ir ypatumus:

    • Ekrane rodomi matavimo rodmenys.
    • Pasirinkimo rankenėlė naudojama matavimo tipui pasirinkti.
    • Į prievadą įkišami bandymo laidai. Paprastai tai gali būti COM (bendras įžeminimas), VΩmA (įtampa, varža ir srovė) ir kartais dar bus atskiras prievadas stiprioms srovėms matuoti.

    Žingsnis po žingsnio gidas

    1. Juodąjį laidą įkiškite į COM prievadą, o raudonąjį - į atitinkamą matavimo prievadą. Rankenėle nustatykite norimo atlikti matavimo tipą (įtampa, srovė, varža).
    2. Pavyzdžiui, norėdami matuoti įtampą, pasukite rankenėlę į V. Pagal šaltinį pasirinkite kintamąją arba nuolatinę srovę ir prijunkite laidus prie taškų, kuriuose norite matuoti įtampą.
    3. Norėdami matuoti srovės stiprį, pasukite rankenėlę į srovės matavimo skyrių, pažymėtą raide A. Būtinai įsitikinkite, kad srovė matuojama nuosekliai su grandine, tad jums gali tekti prieiti prie grandinės ir į ją įjungti multimetrą.
    4. Na, o jei matuosite varžą, pasukite rankenėlę į Ω. Palieskite laidus prie abiejų rezistoriaus arba komponento, kurio varžą norite išmatuoti, galų.
    5. Jeigu tikrinamas tęstinumas, multimetro rankenėlę pasukite į tęstinumo nustatymą (paprastai žymimas diodo simboliu). Palieskite laidus prie dviejų grandinės taškų. Jeigu viskas OK, išgirsite garsinį signalą.

    Patarimai prieš naudojant ir perkant

    Naudojimą visada pradėkite nuo didžiausio nustatymo ir mažinkite jį, kad nesugadintumėte multimetro. Varžos ar tęstinumo niekada nematuokite esant įtampai. Na, o prieš patį naudojimą dar patikrinkite laidus bei patį multimetrą ar jie nėra pažeisti.

    O kaip rinktis patį įrenginį? Būtinai atsižvelkite į tikslumą, matavimo galimybes ir funkcionalumą. Kuo jis tikslesnis ir kuo daugiau funkcijų turi, tuo daugiau skirtingų užduočių galėsite atlikti. Naudingą techninę informaciją apie kiekvieną multimetrą rasite tiesiog prekės puslapyje elektroninėje parduotuvėje.