Kuo skiriasi HDMI kabeliai?
-
Vaizdo ir garso signalų perdavimo srityje HDMI (angl. High-Definition Multimedia Interface) kabeliai yra tarsi etalonas – vadinamasis auksinis standartas. Tačiau ne visi HDMI kabeliai yra vienodi. Žinodami jų skirtumus, galėsite išsirinkti tinkamiausią, su kurio pagalba mėgausitės geriausia patirtimi namų kino teatre, žaisdami žaidimus ar kurdami aplinką darbui.
HDMI kabelių tipai
Naujausius HDMI laidus ir kabelius lengva skirstyti pagal jų standartą, formą bei dydį. Visų pirma pakalbėkime apie standartus.
HDMI kabelių standartai
- HDMI 1.4. Patys pigiausi ir paprasčiausi kabeliai tinka naudoti buityje ir palaiko iki 4K 30 FPS vaizdą. Tai gali būti Blu-Ray grotuvų, senesniųjų žaidimų konsolių ir panašių įrenginių jungtys bei net 3D vaizdo palaikymas. Tačiau tai yra senesnis standartas, nebeatitinkantis modernių reikalavimų.
- HDMI 2.0. Turbūt daugumoje namų tai bus dažniausiai sutinkamas kabelis, sertifikuotas iki 18 Gb/s pralaidumui, kuris būtinas tokiems vaizdo formatams, kaip 4K UHD 60 FPS dažniu. Palaikomas ir HDR (High Dynamic Range) bei spalvų standartai BT.2020.
- HDMI 2.1. Naujausias standartas. Pralaidumas net iki 48 Gb/s. Galima perduoti 8K vaizdo įrašus su HDR, 60 FPS dažniu ir 4K 120 FPS vaizdą. Jie taip pat palaiko patobulinto grįžtamojo garso kanalo (eARC) funkcijas, todėl idealiai tinka pažangiausioms namų kino sistemoms ir naujos kartos žaidimų konsolėms.
HDMI jungčių tipai
- HDMI-A (standartinis HDMI) - labiausiai paplitusi HDMI sąsaja, randama televizoriuose, projektoriuose ir namų kino sistemose.
- HDMI-E (automobilinė jungties sistema) – šio tipo HDMI jungtis, sukurta specialiai automobiliams, turi fiksavimo skirtuką, kad kabeliai būtų saugiai prisitvirtinę net ir esant didelei vibracijai.
- 3MHL (Mobile High-Definition Link) - daugelyje išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių naudojamas standartas, leidžianti įrenginius tiesiogiai prijungti prie TV ir monitorių, naudojant tokį laidą, per kurį prijungtas įrenginys taip pat gali būti įkraunamas.
- Micro HDMI (HDMI-D) - sukurtas nedideliems įrenginiams pavyzdžiui, išmaniesiems telefonams, fotoaparatams ir kitai nešiojamai technikai. Nepaisant dydžio, užtikrina tokį pat pralaidumą.
- Mini HDMI (HDMI-C) - mažesni už standartinį HDMI, tačiau turi tokį pat pralaidumą
Nuo ko priklauso HDMI kabelio pralaidumas (našumas)?
Visų pirma – ilgis. HDMI kabeliu keliaujantis signalas gali netekti dalies kokybės keliaudamas dideliais atstumais. Standartiniai ir didelės spartos HDMI kabeliai yra patikimi iki maždaug 5 metrų tačiau didesniam atstumui gali prireikti aktyvaus kabelio su įmontuotais stiprintuvais arba apsvarstyti galimybę naudoti HDMI per Ethernet sprendimus.
Antras faktorius – ekranavimas. Tokie kabeliai apsaugo signalą nuo trikdžių, ypač ten, kur aplink yra daug kitos elektronikos. Na ir galiausiai rekomenduojame prioritetą teikti kabeliams, kuriuos sertifikavo HDMI Licensing Administrator, Inc.