Baterijos ir akumuliatoriai: kokie yra skirtumai tarp jų ir kada reikia pasirinkti vieną ar kitą?
Paprasčiausia prasme galima sakyti, jog baterijos ir akumuliatoriai skiriasi savo panaudojimo galimybėmis. Akumuliatoriai gali kaupti energiją ir yra įkraunami, o baterijos turi vienkartinį energijos rezervą, kurio neįmanoma papildyti. Baterijos dar dažnai vadinamos žodžiu elementai, kuris dažniausiai irgi reiškia vienkartinio įkrovimo baterijas.
Rinktis dažniausiai galima tiek vieną, tiek kitą. Net ir AA, AAA tipo baterijos, naudojamos pulteliuose ar elektronikoje, gali būti akumuliatorinio tipo – įkraunamos.
Visgi yra sričių, kur gali būti naudojami tik akumuliatoriai, pvz., automobilio variklis, telefonas, kompiuteris ar kita įranga. Taip pat populiarūs ir vadinamieji power bank – išorinės pakraunamos baterijos arba išoriniai akumuliatoriai.
Įvertinkite savo poreikius bei įsigykite tinkamiausią variantą pagal tai, kur jį naudosite!
Energijos šaltiniai: kokios yra naujosios bei populiariausios baterijų ir akumuliatorių technologijos?
Dabar populiariausia yra ličio jonų (Li-ion) akumuliatorių technologija. Dėl ganėtinai didelio energijos tankio ir pakankamai nemažo tarnavimo laiko Li-ion akumuliatoriai yra dažniausiai sutinkami telefonuose, planšetėse ar kompiuteriuose bei net elektriniuose automobiliuose.
Taip pat nemažai dėmesio siūlo LiPo (ličio polimerų) baterijos. Juos gamintojams lengviau formuoti į norimus dydžius bei proporcijas, todėl tai itin tinkamos baterijos ploniems įrenginiams. Solid-State arba kietieji akumuliatoriai dabar yra, ko gero, aktualiausia inovacija, kurią prisijaukinti siekia akumuliatorių gamintojai. Dėl didesnio saugumo ir energijos tankumo tai yra didelį ateities potencialą turinti technologija.
Negalima pamiršti apie NiMH baterijas, kurios patraukliais variantais pirkėjams atrodo dėl mažos kainos ir draugiškumo aplinkai.
Baterijų ir akumuliatorių saugumo klausimai
Daugumą saugumo klausimų arba pavojų galima išspręsti arba minimizuoti paprasčiausiai atsakingai naudojant baterijas bei akumuliatorius.
Perkaitimas, trumpas jungimas, skysčio išsiliejimas bei ugnies pavojus yra patys aktualiausi. Netinkamas elgesys bei per didelės apkrovos dažniausiai sukelia šias nesaugias situacijas. Dėl to reikėtų pirkti kokybiškas baterijas bei akumuliatorius, juos įkrauti su patikimų gamintojų įranga bei pernelyg smarkiai technikos neapkrauti.
Baterijų ir akumuliatorių tvirtinimas: ką reikia žinoti?
Įkraunamos baterijos arba akumuliatoriai daug kur turi specialius tvirtinimus. Dažniausiai kalba eis apie automobilius, kitas transporto priemones bei techniką.
Prieš tvirtindami įsitikinkite, kad akumuliatorius yra stabilioje padėtyje, ant lygaus paviršiaus arba sau numatytoje angoje. Tada galite naudoti laikiklius, dirželius arba kitus priedus, numatytus akumuliatoriaus tvirtinimui. Tvirtindami neperveržkite.
Baterijų ir akumuliatorių ilgaamžiškumas: kaip juos palaikyti?
Telefonų, planšečių ir nešiojamų kompiuterių akumuliatoriams. Norėdami prailginti telefono, planšetinio ar nešiojamojo kompiuterio akumuliatorių tarnavimo laiką, nepamirškite visiškai įkrautą akumuliatorių atjungti nuo tinklo. Geriausia turėti kuo mažiau įkrovimo – iškrovimo ciklų, tad telefoną įkrauti, kai jo baterija pasiekia 40-60 % ribą.
Įkrovimui naudokite tik originalius arba patikimų gamintojų įkroviklius ir kabelius, stebėkite ar sistema labai neįkaista.
Automobilių ir technikos akumuliatoriams. Šie akumuliatoriai turėtų būti periodiškai nuvalomi bei stebimi dėl korozijos. Kartas nuo karto patikrinkite ir ar jie tvirtai priveržti bei išjungus variklį saikingai naudokite elektroniką.
Baterijų ir akumuliatorių naudojimas lauko sąlygomis
Svarbiausia akumuliatorius saugoti nuo drėgmės ir ekstremalių temperatūrų. Tiek kraunami elementai ar baterijos, tiek vienkartinės baterijos geriausiai veikia maždaug 15 – 25 laipsnių temperatūros lange, todėl jūsų įrangai labai kenks didelis karštis ar šaltis.
Galite net naudoti specialius oro sąlygoms atsparius gaubtus arba dangčius, kad apsaugotumėte akumuliatorius. Be to, laikykitės gamintojo rekomendacijų dėl naudojimo lauke. Jos nurodomos instrukcijose bei aprašymuose.