Įvairių tipų atsuktuvai
Daugiausiai atsuktuvai skirstomi pagal savo galvutės formą. Nemažoje dalyje įrankių galvutės gali būti keičiamos, tad atsuktuvų rinkiniai arba atsuktuvai su keičiamais antgaliais yra labai universalūs pirkiniai.
Dėl varžtų bei tvirtinimo detalių tipų įvairovės reikia skirtingų atsuktuvų:
-
Plokščias atsuktuvas. Tai bene labiausiai paplitęs šių įrankių tipas. Tokie atsuktuvai turi paprastą plokščią antgalį, kuri įsiskverbia į plokščią, lygią tvirtinimo detalės galvutėje esančią angą.
-
Kryžminis atsuktuvas. Arba Phillips tipo atsuktuvas turi kryžiaus formos antgalį. Šio tipo įrankis ir tvirtinimo detalės dažniausiai randami balduose ir elektronikoje.
-
Torx/šešiakampis atsuktuvas. Jis turi šešiakampį, žvaigždės formos antgalį (dėl ko kartais dar vadinami žvaigždiniais). Tokie įrankiai idealiai tinka ten, kur reikia didelio sukimo momento. Šias tvirtinimo detales sutiksite automobiliuose ir kituose techniniuose prietaisuose.
Taip pat parduodami ir kvadratiniai atsuktuvai, kurių dažniausiai reikia prie medžio apdirbimo ir statybos darbų, Pozidriv atsuktuvai, kurie yra panašūs į kryžminiu, bet su papildomais grioveliais tarp pagrindinio kryžiaus, užtikrinančiais daugiau sukibimo taškų.
Daugelis elektrikų neapsieis be to, kas vadinama atsuktuvu – indikatoriumi. Jis turi specialų mechanizmą, dėl kurio įsižiebia ir šviečia ten, kur yra elektros krūvis.
Na, o tam, kad nereikėtų kiekvieno įrankio pirkti po vieną, apsimoka atsuktuvų rinkiniai. Pirkdami juos sutaupote laiko ir dažniausiai gaunate kokybiškus įrankius patraukliu įkainiu.
Atsuktuvų savybės ir techniniai aspektai
Renkantis atsuktuvus reikėtų atsižvelgti į keletą jų savybių ir techninių aspektų, kad turėtumėte ilgaamžį bei patikimai tarnaujantį įrankį.
-
Medžiaga. Kokybiški atsuktuvai paprastai gaminami iš aukštos kokybės plieno, kad nesidėvėtų ir atlaikytų didelį sukimo momentą. Antgalis gali būti įmagnetintas, kad prilaikytų antgalius ir palengvintų darbą.
-
Rankena. Ergonomiškos rankenos labai svarbios, kad būtų patogu dirbti ir veiksmingai perduotumėte sukimo momentą (įrankis neslystų). Tai ypač jaučiasi ilgiau dirbant. Guminės arba plastiko kompozito rankenos suteiks būtent šiuos privalumus.
-
Ilgis. Pačio atsuktuvo ilgis turi atitikti jūsų darbo specifikas, kad būtų galima pasiekti įvairias angas ir išgauti reikiamą sukimo momentą.
-
Antgalio danga. Kai kurie atsuktuvai turi papildomai grūdintą arba neslystantį antgalį, kad geriau sukibtų su varžtais ir sumažintų varžto galvutės nuslydimo ar išdraskymo riziką.
-
Izoliacija. Atsuktuvai, naudojami elektros darbams (indikatoriai), turėtų būti su izoliacija tam tikrai įtampai, kad elektrikai būtų apsaugoti nuo elektros smūgio.
Dėl šių savybių atsuktuvas geriau pritaikytas konkrečioms užduotims ir aplinkai.
Atsuktuvų tinkamo naudojimo praktika
Visada pasirinkite tinkamo dydžio atsuktuvą. Su pernelyg mažu kartais gali pavykti atlikti darbą, nors kyla rizika pažeisti pačią tvirtinimo detalės galvutę. Na, o per didelis atsuktuvas įprastai irgi kelia problemų ir galima pažeisti detalę, net nepavyks jos suimti.
Atsuktuvus rekomenduojama naudoti tik varžtams arba kitoms tvirtinimo detalėms įsukti, išsukti. Naudojant juos kaip laužtuvėlius, kaltus ar kitus įrankius kyla pernelyg didelė rizika kažką pažeisti arba susižaloti patiems.
Visada stenkitės išlaikyti statmeną kryptį įsukant ir išsukant detales. Kreivai laikomi atsuktuvai pažeis detales, sulinks arba tiesiog išslys iš varžto galvutės.