LAN šakotuvai: kas tai yra ir kaip jie veikia?
LAN šakotuvai (kartais jie dar vadinami ir komutatoriais) - tai tinklo įrenginiai, leidžiantys keliems kompiuteriams ir įrenginiams prisijungti prie vietinio tinklo (LAN).
Jie veikia kaip centrinis duomenų perdavimo taškas, priimantis gaunamus duomenų paketus ir siunčiantis juos visiems prijungtiems įrenginiams. Tiesa, jeigu gilintumėmės į visiškai techninius niuansus, tai skirtingai nei komutatoriai, LAN tinklo šakotuvai nefiltruoja duomenų. Jie tiesiog siunčia tai, ką gauna kiekvienam tinklo įrenginiui. Tada, programinės įrangos pagalba, kiekvienas įrenginys nustato, ar duomenys jam svarbūs ir juos priima. Na, o komutatoriai veikia kiek kitaip.
Tai lemia, kad LAN šakotuvai tinka kaip paprastas, ekonomiškas sprendimas, skirtas bazinio lygio tinklo konfigūracijai. Jie pritaikomi mažuose tinkluose, kur nereikia sudėtingo duomenų srauto valdymo.
Tačiau dėl to, kad transliuoja duomenis visiems įrenginiams vienodai, didesnėse ar reiklesnėse aplinkose gali susidaryti tinklo spūstis ir dėl to mažėja našumas. Tada reikalingi komutatoriai, pajėgūs kontroliuoti srautą. Laimei, dauguma mūsų siūlomų įrenginių gali veikti kaip abu.
Kaip pasirinkti tinkamą LAN šakotuvą?
Tinkamo LAN šakotuvo ar komutatoriaus pasirinkimui įtakos turi ne tik kaina. Tai, kuris variantas bus geriausias, priklauso nuo kelių faktorių ir specifikacijų, įskaitant:
-
Pačio tinklo dydį;
-
Reikalavimus dėl našumo;
-
Jungčių tipus ir atitiktį standartams;
-
Montavimo galimybes;
-
Įtakos turėti gali net ir energijos sąnaudos.
Pirmiausia patariame atsižvelgti į reikalingų prievadų skaičių. Įsitikinkite, kad šakotuvas turi pakankamai įvesčių, kad prie jo būtų galima prijungti visus tinklo įrenginius ir kad ateityje liktų galimybė išplėsti.
Tada patariame žiūrėti į duomenų perdavimo spartą. Visiškai vidutinės klasės komutatoriai ir šakotuvai yra 10/100 Mbps spartumo. To pakanka bazinėms tinklo užduotims atlikti, tačiau jei norite didesnio duomenų perdavimo greičio, galite rinktis 1 Gbs arba 1000 Mbps šakotuvus.
Galiausiai įvertinkite ir savo biudžetą. Nepatariame aukoti funkcionalumo ar kokybės dėl kelių bei keliolikos eurų. Nepamirškite apie akcijas bei ypatingus pasiūlymus. Kokybiška technika maksimaliai išpildys lūkesčius bei leis sklandžiau dirbti ar didinti produktyvumą.
LAN šakotuvų konfigūravimas ir administravimas
Konfigūruoti ir valdyti bei administruoti LAN šakotuvus bus gana paprasta. Norėdami sukonfigūruoti LAN šakotuvą, prijunkite maitinimo šaltinį ir įstatykite Ethernet kabelius, kad prijungtumėte įrenginius prie pačio šakotuvo.
Skirtingai nuo komutatorių ir maršrutizatorių, šakotuvams nereikia sudėtingų konfigūravimo nustatymų, nes jie veikia pagal paprastą principą plug-and-play. Tačiau norint optimalumo, šiek tiek stebėsenos vis tiek praverčia. Reguliariai tikrinkite, ar tinklas nėra perkrautas, nes šakotuvai gali sukelti duomenų susidūrimus (angl. data collision), kai vienu metu bendrauti bando keli įrenginiai.
Jei reikia, tinklą suskirstykite į segmentus, pridėdami papildomus šakotuvus arba pakeisdami juos į komutatorius, kad galėtumėte geriau valdyti duomenų srautą. Visgi, daugumai administratorių niekad neprireiks papildomų investicijų ir šakotuvai tarnaus be papildomų rūpesčių.
LAN šakotuvų vaidmuo verslo aplinkoje
Apžvelkime, kaip LAN tinklo šakotuvai yra pritaikomi verslo aplinkoje:
-
Ypač naudingi mažuose biuruose ar startuoliuose, kur reikia nebrangios tinklo įrangos.
-
Bet kurioje darbo vietoje, kur reikia paprasto būdo sujungti kompiuterius, spausdintuvus ir kitus tinklo įrenginius, palengvinant pagrindinį bendravimą ir dalijimąsi duomenimis.
-
Tinka net ir didesnėse organizacijose, ne itin svarbiuose tinklo segmentuose arba aplinkoje, kurioje nėra būtinas didelis duomenų pralaidumas.
-
Jeigu šakotuvas yra ir komutatorius, tada jis tiks beveik bet kuriame tinkle.